Search

English

حمید محمدی؛ رییس زندان اوین و از عوامل قتل بهنام محجوبی

حمید محمدی را احتمالا خیلی‌ها با تصویر بهت‌زده او به یاد می‌آورند؛ وقتی در تابستان ۱۴۰۰ یک گروه به نام «عدالت علی» دوربین‌های زندان اوین را هک کرده بودند و او نیز متحیر و مستاصل به دوربین‌ها چشم دوخته بود. حمید محمدی رییس وقت زندان اوین بود. او قطعا از جایگاه پراهمیتی در دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی برخوردار بود که توانسته بود به ریاست زندان پراهمیتی چون زندان اوین دست یابد. اگرچه پس از این واقعه کنار گذاشته شد و «علی هاشمی» بر جای او نشست.
رصد سوابق حمید محمدی نشان می‌دهد او پیش از این رییس زندان عادل‌آباد شیراز و زندان قزل‌حصار بوده است. روایت‌های غیررسمی از زندان عادل‌آباد در سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد محمدی در آن زمان زندانیان سیاسی را تحت فشار شدیدی قرار داده بود. از جمله نقل شده است زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان عادل‌آباد مدتی طولانی حق دسترسی به فروشگاه، سالن ورزشی و هواخوری را نداشته‌اند و از رفتن به مرخصی نیز منع شده بودند.
حمید محمدی از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ در زندان عادل‌آباد شیراز و از مرداد ۹۸ تا تیر ۱۳۹۹ در زندان قزل‌حصار بوده است. در همان تیر ماه بود که او به ریاست زندان اوین گمارده شد؛ ولی با توجه به هک دوربین‌های زندان توسط گروه «عدالت علی» و نشان‌دادن بعضی از وجوه نقض حقوق بشر در این زندان، او در تابستان ۱۴۰۰ از این سمت کنار گذاشته شد.
نکته قابل ذکر این‌جاست که در دوره ریاست حمید محمدی بر زندان اوین بود که قتل «بهنام محجوبی» – از دراویش گنابادی – رخ داد. بهنام محجوبی در زمستان ۱۳۹۶ در حمله نیروهای لباس شخصی و یگان ویژه به محل زندگی نورعلی‌ تابنده، در خیابان پاسداران تهران بازداشت شد و به دو سال حبس تعزیری محکوم شد. او در خرداد ۱۳۹۹ به زندان اوین احضار شد تا دوره حبس خود را بگذراند. دوستان و مادر بهنام محجوبی تاکید می‌کنند که بهداری زندان اوین در قتل بهنام محجوبی نقش مستقیم داشت. 
به گفته آنان در بهداری زندان اوین عمد و قصدی برنامه‌ریزی‌شده برای عدم اعزام بهنام به بیمارستان در خارج از زندان وجود داشت علی‌رغم این‌که پزشک بهنام محجوبی در خارج از زندان، پیش از انتقال بهنام به زندان اوین برای او نامه عدم تحمل حبس نوشته بود. مادر بهنام محجوبی نیز گفته بود: «شنبه شب، بیست و پنجم بهمن، بعد از چند بار حمله عصبی وقتی حال بهنام بد می‌شود او را به بهداری زندان می‌برند و نمی‌دانم چه قرصی به او می‌‌دهند که چهار صبح شنبه از هوش می‌رود و می‌فرستندش بیمارستان لقمان.»
بهنام محجوبی که در زمان قتل هنوز ۳۴ساله نشده بود، هنگامی به قتل رسید که حمید محمدی رئیس زندان اوین بود. رئیس زندان مسئول مستقیم اتفاقات رخ‌داده در زندان است. اگر حتی دیگر جنایات انجام‌شده در این زندان نادیده گرفته شوند، حمید محمدی دست‌کم به علت قتل بهنام محجوبی در زندان اوین محکوم به جنایت است و بایستی در دادگاهی صالح به اتهامات او رسیدگی شود. زندانیان در مقام زندانی از حقوقی غیرقابل انکار برخوردار هستند که رسیدگی به وضعیت درمانی و بهداشتی آنان از جمله این حقوق است. 
 

انتشارات بیشتر ...